Transmisja po 1 parze

Częstym kryterium modernizacji sieci jest wykorzystanie istniejącego okablowania, którym często nie jest skrętka lecz przewód o mniejszej ilości żył. Rozwiązaniem tego typu problemów jest zainstalowanie modemów, których zadaniem jest przekonwertowanie komunikacji Ethernet na postać możliwą do przeniesienia przewodem dwużyłowym.

Magistrala przenosząca komunikację również zasila podłączone urządzenia, dostarczając im pasywne PoE, tak więc nie ma konieczności równoległego doprowadzenia zasilania do urządzeń końcowych.

Przykładowe zastosowanie w przypadku wind:

Jakie możliwości daje transmisja po 1 parze?

Najważniejszą funkcjonalnością transmisji po 1 parze jest Full-duplex Ethernet, możliwe do poprowadzenia zaledwie przez jedną parę przewodów. Taki system pozwala na automatyczną negocjację prędkości przesyłu danych oraz na kompatybilność ze standardem PoE IEEE 802.3af/at. Dużym plusem jest brak konieczności konfiguracji i praca Plug & Play.

Dzięki transmisji po 1 parze możemy wykorzystać przewód jednoparowy i rozszerzyć sieć 10/100 BaseT na dystans 300m. Nie musimy stawiać nowej sieci, istnieje możliwość wykorzystania starej infrastruktury analogowej do rozszerzenia sieci Ethernet.

Urządzenie nadrzędne (master) może obsługiwać do czterech urządzeń podrzędnych (slave). Każde z nich może pracować zarówno jako nadrzędne jak i podrzędne – urządzenia są jednakowe. Poza tym urządzenia podrzędne mogą zasilać urządzenia IP dostarczając im PoE.

Schemat podłączenia:

transmisja po 1 parze