Głośnik sieciowy VoIP jest idealny zarówno do tworzenia mikro-stref, jak i do nagłośnienia większego obszaru. Technologia IP pozwala na dynamiczną zmianę grup (stref) głośników oraz na indywidualne dostosowanie głośności każdego urządzenia. Dzięki temu, iż posiadają wbudowany wzmacniacz mocy i obsługują PoE nie ma potrzeby instalacji tradycyjnych, centralnych wzmacniaczy, czy prowadzenia długiego okablowania dla linii głośnikowych i stref nagłośnieniowych. Ponadto, głośniki umożliwiają odgrywanie nagranych wcześniej komunikatów, tj. alarmy, ostrzeżenia, informacje. Komunikaty mogą być przechowywane w samym urządzeniu bądź w serwerze komunikacyjnym, a także nadane wprost od osoby prowadzącej nadzór.
Głośnik sieciowy VoIP często uzupełnia system monitoringu wizyjnego. Dzięki nim, dyżurny w centrum monitorowania, który widzi niepożądane zachowanie przez kamer zainstalowaną na oddalonym obiekcie, zamiast wysyłać patrol w tę okolicę, może nadać komunikat ostrzegawczy przez megafon sieciowy. Zabudowane w głośnikach przekaźniki pozwalają również na wysterowanie sygnalizatora optycznego lub załączenie dowolnego innego urządzenia, w bliskiej okolicy megafonu.
Głośnik VoIP – rodzaje:
Głośnik Tubowy IP | Sufitowy IP | Głośnik Ścienny IP |
Głośnik Projektorowy IP | Kolumna głośnikowa IP |
Głośniki IP posiadają wbudowane dwa przekaźniki. Można je wykorzystać do sterowania otwieraniem drzwi, bramy, czy zapalaniem światła. Oprócz tego do głośnika można podpiąć logiczne sygnały wejściowe, informujące np o zwarciu krańcówek czy innych stanach w bezpośrednim otoczeniu głośnika, które przesłane są następnie do systemu poprzez protokół HTTP lub MODBUS.