System interkomów windowych VoIP – Urząd Marszałkowski w Szczecinie

system interkomów windowych

Projekt kompleksu budynków otrzymał certyfikaty BREEAM – zarówno dla projektu przebudowy obiektu przy ul. Piłsudskiego, jak i dla planowanego budynku pasywnego. Gmach ma spełniać szereg rygorystycznych warunków związanych z wykorzystaniem ekologicznych materiałów, oszczędnością zużycia wody czy utrzymania odpowiedniej jakości powietrza. Dla zwiększenia bezpieczeństwa zastosowaliśmy w nim system interkomów windowych VoIP.

Postawione wymagania

Wszystkie windy w obiekcie należy wyposażyć w system interkomowy umożliwiający dwustronną komunikację pomiędzy osobami w windzie i stanowiskiem operatora BMS. System opiera się na technologii VoIP, bez konieczności stosowania dodatkowych bramek i konwerterów. Dodatkowo, interkom powinien przekazywać do BMS bieżące informacje o stanie jego pracy.

Zastosowane rozwiązanie – system interkomów windowych VoI

W windach zainstalowano panele interkomowe z 1 przyciskiem i sygnalizacją LED. Komunikują się one z systemem poprzez sieć komputerową LAN. W pomieszczeniu LCN zainstalowano interkom biurkowy IP. Dzięki temu, osoba w windzie może nawiązać połączenie głosowe z operatorem budynku i wezwać pomoc. Na stacji biurkowej wyświetla się nazwa windy, z której pochodzi wezwanie. Operator ma również możliwość zadzwonienia do wybranej windy lub nadania komunikatu do wszystkich, lub do grupy wind znajdujących się w budynku.
Oprócz tego, w serwerowni zainstalowano serwer interkomowy V-Cast, który nadzoruje pracę wszystkich urządzeń. System interkomowy został zintegrowany z systemem BMS zainstalowanym w budynku. Informacja o aktualnym stanie urządzeń wysyłana jest za pośrednictwem protokołu Modbus IP.
Wszystkie elementy systemu interkomowego komunikują się z wykorzystaniem protokołu IP i sieci LAN.

Wykorzystane elementy

Na obiekcie znajdują się następujące elementy systemu:

  • Serwer komunikacyjny z kompletem licencji V-Cast
  • Interkom biurkowy dla operatora IDT

Interkomy z 1 przyciskiem IWM_E